شاد ترین وناشادترین کشورها

بررسی‌های این تیم پژوهشی، مبتنی بر سؤالاتی بود که در 100 مطالعه مختلف جهانی از 80 هزار نفر در سراسر دنیا پرسیده شد و در آن، ارتباط شادی با عواملی از قبیل سطح سلامت، ثروت و تحصیل ملل مختلف، مورد بررسی قرار گرفت. آدریان وایت در این خصوص می‌گوید: «به تازگی، موضوع خوشحالی یا رضایت از زندگی، زمینه اصلی تحقیق در اقتصاد و روان‌شناسی است که اکثراً با پیشرفت‌های جدید در روان‌شناسی مثبت، همراهی می‌کند.» آمار‌های او نشان داد که 81 درصد از جمعیت دنیا فکر می‌کنند که بهتر است دولت‌ها، تمرکز خود را بر شادی آن‌ها قرار دهند، تا ثروت ما. بررسی‌های بعدی نشان داد که میزان شادی ملی، ارتباط نزدیکی دارد با سلامت، ثروت و تحصیل؛ که این عوامل به صورت وابستگی‌های داخلی تعریف می‌شوند. در این آمارگیری‌ها از مردم سؤال شد که آیا از زندگی‌شان راضی هستند یا نه؟ و برآیند پاسخ‌ها نشان داد مردمی که کشورهایشان، سیستم بهداشتی و پزشکی خوب، اوضاع اقتصادی مناسب‌تر و امکان برابر در دستیابی به تحصیل داشتند، شادتر و راضی‌تر بودند. آدریان وایت می‌گوید: «ما از دیدن نمره‌های پایین شادی در کشورهای آسیایی متعجب شدیم؛ به عنوان مثال چین با نمره81، ژاپن با نمره90 و هند با نمره 125. این نکته قابل توجه بود که کشورهایی با جمعیت‌‌های بیشتر، مردمشان ناراضی‌تر بودند و به نظر می‌رسد که ناراحتی از زندگی مدرن و دلواپسی از پیرشدن در مقایسه با احتیاج‌های سلامتی، اقتصاد و تحصیل در قسمت‌های دیگر جهان، کمتر اهمیت داشته باشد.» نتایج تحقیق آدریان وایت و همکارانش نشان داد که شادترین کشورهای دنیا به ترتیب عبارتند از:
1) دانمارک، 2) سوییس، 3) اتریش،
4) ایسلند، 5) باهاما، 6) فنلاند، 7) سوئد،
8) بوتان، 9) برونئی، 10) کانادا، 11) ایرلند، 12) لوکزامبورگ، 13) کاستاریکا، 14) مالت، 15) هلند، 16)‌ جزایر آنتیگوآ و باربودا،
17) مالزی، 18) نیوزیلند، 19) نروژ و . . .
نتایج قابل ‌توجه دیگر نیز عبارت بودند از: آمریکا: بیست‌وسوم؛ آلمان: بیست‌وپنجم؛ انگلستان: چهل‌ویکم؛ فرانسه: شصت‌ودوم؛ چین: هشتادودوم؛ ژاپن: نودم؛ هند: صد و بیست‌وپنجم؛ روسیه: صد و شصت‌وهفتم.
در این تحقیق همچنین، ناشادترین مردم دنیا هم مشخص شدند یعنی همانهایی که آخرین رتبه شادی را کسب کرده اند که عبارت بودند از:
176) کنگو، 177) زیمباوه

منبع مستقیم: تالارهای نیک صالحی 

منبع غیرمستقیم: پیک تندرستی

/ 0 نظر / 25 بازدید