پیمان استراتژیک امریکا با افغانستان

روزنامه هشت صبح از پیامدهای مثبت این توافقنامه با عنوان ذیل یاد کرده است:

امضای موافقت‌نامه استراتژیک، تضمینی برای آینده‌‌ای بهتر


با امضای موافقت‌نامه همکاری‌های درازمدت استراتژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا، خوش‌بینی‌ها نسبت به یک آینده بهتر در افغانستان بیشتر شده است. برخی از کارشناسان، امضای این موافقت‌نامه را دست‌آورد بزرگی برای دولت افغانستان توصیف کرده می‌‌گویند که این موافقت‌نامه تضمینی برای «آینده‌ای بهتر» است.

موافقت‌نامه همکاری‌های درازمدت استراتژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا، توسط روسای جمهور دو کشور؛ حامد کرزی و اوباما شام سه‌شنبه، دوازدهم ثور، در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان به امضا رسید. این موافقت‌نامه که تا سال 2024 ضمانت اجرایی دارد، براساس آن ایالات متحده امریکا دولت افغانستان را در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و حکومتداری حمایت می‌کند.امضای پیمان استراتژیک بین کرزی و اوباما

حامد کرزی و اوباما سرانجام پیمان استراتژیک بین امریکا و افغانستان را امضا نمودند.

با این‌حال، برخی از کارشناسان امضای این موافقت‌نامه را برای دولت افغانستان، دست‌آوردی مهم توصیف کرده می‌گویند که افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی در سال 2014 میلادی، از سوی جامعه جهانی تنها نمی‌ماند.

میراحمد جوینده، عضو پیشین مجلس نمایندگان و یک‌تن از آگاهان سیاسی، در این مورد می‌گوید که پس از این افغانستان به‌عنوان «تخته خیز» کشورهای همسایه باقی نخواهد ماند. آقای جوینده می‌افزاید که در این موافقت‌نامه روی بخش‌های مختلف در افغانستان تمرکز شده و دولت افغانستان نیز ملزم است که دست‌آوردهای ده‌سال اخیر را بیشتر انکشاف دهد. او می‌گوید: «موافقت‌نامه‌ای که بین ایالات متحده امریکا و افغانستان امضا شد، یک دست‌آورد خیلی خوب است. تضمین‌هایی برای آینده افغانستان داده شده و در این تضمین‌ها اطمینانی نیز برای کشورهای همسایه است که دیگر افغانستان، با افغانستانی که بعد از خروج نیروهای شوروی بود، حالا [قابل مقایسه] نیست. افغانستانی است که متحدان بین‌المللی با خود دارد و بعد از این تخته خیز منافع کشورهای همسایه نخواهد بود.»

آقای جوینده گفت که در متن این موافقت‌نامه در بخش‌های مبارزه با فساد اداری، حکومتداری خوب، حاکمیت قانون، تطبیق ازرش‌های حقوق بشری و دست‌آوردهای قانون اساسی نیز تاکید شده و این مساله نشان می‌دهد که دولت افغانستان در مقابل متحدان بین‌المللی خود متعهد است. او گفت با امضای چنین موافقت‌نامه‌هایی، یک‌بار دیگر دولت افغانستان مکلف می‌شود که مثل ده‌سال گذشته عمل نکند. به‌گفته‌ی او، با امضای این موافقت‌نامه، اکنون دولت افغانستان مکلف است که به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند. آقای جوینده گفت در صورتی‌که دولت افغانستان به انجام تعهدات خود ناکام بماند، ایالات متحده امریکا می‌تواند از اجرای تعهدات خود نسبت به افغانستان، سر باز زند.

هم‌چنین احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید در صورتی‌که دولت افغانستان به تعهدات خود به درستی عمل کند و آن را مدیریت بکند، می‌تواند موقف این کشور را در سطح منطقه و جهان برجسته‌تر بسازد. به‌گفته‌ی آقای بهزاد، اکثر مشکلات و بحران موجود در این کشور، ناشی از انزوای این کشور در سه دهه گذشته بوده است که این مساله زمینه را برای «تاخت‌و‌تاز» قدرت‌های منطقه‌ای و کشورهای همسایه مساعد ساخته بود. او گفت: «ارتباط فعال با جهان بیرون و انعقاد پیمان‌ همکاری‌های استراتژیک میان افغانستان و قدرت‌های بزرگ جهانی می‌تواند تا حد زیادی از دامنه‌ی توطیه و نفوذ قدرت‌های منطقه‌ای و هم‌چنین به مخاطره افتادن ثبات و امنیت افغانستان بکاهد.»

آقای بهزاد تاکید می‌کند گرچند تاهنوز محتوای متمم‌هایی که در این موافقت‌نامه افزوده شوند، مشخص نیست، اما امضای این موافقت‌نامه در «نفس» خود می‌تواند مهم تلقی شود.

همکاری دراز مدت امریکا با افغانستان بعد از 2014

پس از مطرح شدن موضوع خروج کامل نیروهای بین‌المللی از کشور در سال 2014 میلادی، نگرانی‌ها در مورد آینده این کشور هم‌چنان بیشتر شد. اما، حالا این کارشناسان می‌گویند که امضای موافقت‌نامه همکاری‌های درازمدت استراتژیک با ایالات متحده امریکا، به کاهش نگرانی‌های مردم افغانستان کمک می‌کند. میراحمد جوینده در این مورد می‌گوید: «مطمینا این موافقت‌نامه توانسته که نگرانی‌ها در مورد سال‌های بعد از 2014 را از بین ببرد. مردم افغانستان می‌دانند که حالا تضمین‌هایی وجود دارد و کشورهای همسایه ما هم.... این موافقت‌نامه تضمینی به‌خاطر آرامش مردم افغانستان است.» اما، او تاکید کرد که برای دست یافتن به یک آینده بهتر، عملکرد دولت افغانستان به تعهدات بین‌المللی‌شان نیز مهم است.

اما، احمد بهزاد می‌گوید که امضای این موافقت‌نامه به‌دلیل عدم شفافیت گفتگوهای صلح و تلاش پشت‌پرده دولت، نمی‌تواند نگرانی‌های مردم را در مورد خروج نیروهای بین‌المللی از کشور کاهش دهد. به‌گفته‌ی او، اما، این موافقت‌نامه نشان می‌دهد که جامعه جهانی ـ‌ به‌ویژه ایالات متحده امریکا ـ در قبال افغانستان متعهد است که این کشور را دوباره مانند دهه هفتاد به حالت خودش رها نکند.

انتظار می‌رود که با امضای موافقت‌نامه همکاری‌های استراتژیک بین افغانستان و ایالات متحده امریکا، شورشیان مخالف دولت و کشورهای همسایه از ادامه‌ی شورش و مداخله در کشور، دل سرد شوند.

لینک منبع: http://8am.af/

/ 0 نظر / 36 بازدید