آیا گوگل اینترنت را قورت خواهد داد؟

 گوگل پلاس به خاطر انحصار در امکانات و قدرت فنی بالا موفق شد در مدت ۲ ماه ۳۰ میلیون کاربر جذب کند.

این موضوع پرسش‌هایی را برانگیخته است مانند اینکه آیا گوگل به‌آرامی در حال از صحنه خارج کردن فیس‌بوک و توئیتر است؟
آیا گوگل تهدیدی برای ماهیت جهانی اینترنت محسوب می‌شود؟

به گزارش ایتنا از همکاران سیستم، گوگل در ماه ژوئن امسال گوگل پلاس را معرفی کرد.

این شبکه اجتماعی رقیب جدی فیس‌بوک و دشمن پشت پرده توئیتر، دو شرکت بزرگ فضای مجازی است.

گوگل پلاس که در ۲ هفته آغازین کارش ۱۰ میلیون عضو گرفت، در حال حاضر در کشوری مثل بلژیک پرکاربرترین شبکه اجتماعی محسوب می‌شود.
گوگل آمار دقیقی از کاربران کنونی گوگل پلاس ارائه نمی‌دهد، اما احتمالاً از ۳۰ میلیون عضو نیز فراتر رفته است.
اگرچه با ۷۵۰ میلیون کاربر فیس‌بوک قابل مقایسه نیست، اما درصد رشد کاربرانش فوق‌العاده است.

۳ دلیل موفقیت گوگل پلاس
اولین دلیل، انحصار در امکاناتی مانند جی‌میل است. با اینکه گوگل پلاس از ابتدا از طریق دعوت عضو گرفت و در دسترس عموم قرار نداشت، اما رشد تعداد اعضایش از حد انتظار بسیار بالاتر بود.
دلیل دوم قدرت بالای فنی این شبکه است به گونه‌ای که کار کردن را برای اعضایش ساده و لذتبخش کرده است. نمونه این امکانات حلقه است که امکان ایجاد حلقه‌های متفاوتی از روابط را به کاربران می‌دهد. کار با حلقه‌ها ساده و شهودی است. کافی است روابط مورد نظرتان را انتخاب و آنها را وارد حلقه‌ها نمایید.
ادغام امکانات دلیل سوم این موفقیت است. گوگل ترکیبی از امکانات بسیار بالاتر از امکانات فیس‌بوک و توییتر را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

در گوگل پلاس می‌توانید بدون اینکه در حلقه دوستان لری پیج و سندی برن(مدیران گوگل) باشید، از صفحه آنها بدون محدودیت بازدید کنید.
برعکس توئیتر، محدودیت در درج اطلاعات ندارید و همچنین از امکانات دیگر محصولات گوگل نیز بهره‌مند خواهید شد.

قطعاً شبکه اجتماعی نوظهور گوگل در جغرافیای سیاسی اینترنت تغییراتی ایجاد خواهد کرد. گوگل در دنیای وب قدرتمند‌تر خواهد شد. البته برای صحه گذاشتن بر موفقیت گوگل پلاس باید چند ماهی صبر کرد.
در حال حاضر قدرت گوگل از حضور مقتدرش در دنیای تبلیغات اینترنت ناشی می‌شود که ۹۰ درصد از درآمدهای شرکت را نیز شامل می‌شود. همچنین گوگل موفق شده است به‌عنوان نام تجاری منحصر به فردی که دانشجویان با استعداد از سراسر جهان را حذب می‌کند، شهرت پیدا کند. علاوه بر این خصوصیات شخصی مدیران آن نیز در افزایش قدرتش بی‌تأثیر نبوده است. ویژگی‌هایی مانند جوان و نوآور بودن، علاقمند بودن به ساخت آینده‌ای بهتر و مردم‌گرا بودن، هرچند خود شرکت مانور چندانی روی این مورد نمی‌دهد.

اما این شرکت یکه‌تاز با انتقادهایی نیز روبرو است. از نقض حریم خصوصی افراد گرفته تا طمع در تجارت و حتی اثرات مخرب سرورهای شرکت روی محیط زیست.

حرکت گوگل به سمت شبکه‌های اجتماعی علاوه بر جنگ با فیس‌بوک و توئیتر، نبردی با یاهو نیز هست که هیچگاه نتوانست فاصله‌اش با گوگل را اندکی بهبود ببخشد.
مایکروسافت نیز از قدرت گوگل در بخش موتورهای جست‌وجو آسیب دیده است. موتور جست‌وجوی بینگ کاملاً توسط گوگل خاموش شده است.

می‌توان گفت گوگل در حال حاضر از تمام جهات به فضای مجازی مسلط است. گوگل حتی پیش از این به دنیای اندیشمندان هم وارد شده است و با دو پروژه کتاب‌های گوگل و پژوهشگر گوگل به دانشجویان خدماتی را ارائه می‌دهد که کاملاً منحصر به فرد است.

در حال حاضر اپل تنها رقیب ملموس گوگل محسوب می‌شود. آن هم نه در زمان حال شاید در آینده! با تمام این موارد به این نتیجه می‌رسیم که گوگل در آینده‌ای نزدیک قدرت مسلط بر دنیای اینترنت خواهد بود و حتی شاید پا را از دنیای مجازی نیز فراتر بگذارد.

منبع:خبرگزاری ایتنا

/ 0 نظر / 15 بازدید