عدم مبارزه جدی با فساد در افغانستان

او می گوید، کابل بانک نمونه نگرانی ها است و همه می دانند که در این بانک چه واقع شد. جالب تر اینکه کدام اقدام موثر در این زمینه تا هنوز صورت نگرفته است.

روزنامه فایننشل تایمز می نویسد، فساد تمام سطوح جامعه افغانستان را در بر گرفته و در یک مطالعهء که از طرف موسسه شفافیت بین المللی صورت گرفته، افغانستان یکی از فاسد ترین کشورهای جهان و معادل  یا مساوی به کشور میانمار است.

بریتانیا چهارمین کشور کمک کننده بزرگ به افغانستان می باشد و اداره نظارت و بررسی کمک های بریتانیا در ماه جاری بیان داشت که باید بررسی ها بالای مساعدت های بریتانیا برای افغانستان که ارزش آن به صدها ملیون پوند می رسد سخت تر و شدید تر شود تا خطر تلف شدن  پول از طریق سرقت و فساد کمتر گردد.

افغانستان تا حد زیاد بالای کمک های خارجی اتکا دارد، اما بسیاری کشورهای کمک دهنده می گویند، آنها علاقه ندارند بخاطر ترس از فساد، کمک های شان را از طریق وزارت خانه های افغانستان به مصرف برسانند.

آنها کابل بانک را مثال می دهند که در آن ملیون ها دالر قرضه های غیر مصوون و بدون اسناد به سیاست مداران افغان بشمول وزرا و جنگ سالار های سابق پرداخته شد البته قبل از اینکه در سال 2010 کشف گردد.

بریتانیا جمعاً 9500 عسکر در افغانستان دارد که قرار است 500 عسکر این کشور در سال جاری و متباقی در ختم سال 2014 میلادی از افغانستان خارج شوند.

سفیر بریتانیا در کابل که دوره ماموریتش به پایان رسیده در اوایل همین ماه گفت، افغانستان باید اقدامات قاطع علیه فساد بر دارد در غیر آن احتمال دارد بریتانیا کمک های مالی خود را به نیروهای امنیتی افغان قطع نماید.

برت معیین وزارت خارجه بریتانیا نیز گفت، کمک های بیشتر بریتانیا مربوط است به این که حکومت افغانستان علیه فساد اداری چه پیشرفت هایی خواهد داشت.

معیین وزارت خارجه بریتانیا افزود، در کنفرانس بزرگ توکیو که قرار است در ماه جولای راجع به افغانستان دایر شود، آنجا میان تعهدات دراز مدت و میان درجه اعتماد جامعه بین المللی رابطه یا پیوندی وجود خواهد داشت مبنی بر این که کمک ها چگونه در افغانستان اداره و به مصرف می رسد و این خودعلامت است که نشان می دهد، مبارزه علیه فساد اداری تا چه اندازه مهم می باشد.

/ 2 نظر / 35 بازدید
سید ابراهیم حسینی

دوست نهایت عزیز تشکر از ابراز همدردی شما به مردم شما در افغانستان چنان که همه شاهد است نه تنها مبارزه علیه فساد اداری آغاز نشده بلکه به فساد اداری قوت بخشیده شده است .وسلام

غفاری

ای داد از این فساد اداری و تبعیضی که در افغانستان است مردم افغانستان از ظلم و بی کفایتی و تبعیض قومی و فساد اداری مقامات افغانستان به ستوه رسیده است دیگر ناله اثر ندارد باید مردم دست به کار شوند و دست رد به سینه ای این مقامات فاسد و اداره های فاسد ونا سالم بزنند