عوامل تهدید کننده ای سلامتی مردم افغانستان

در گزارشی که امروز در سایت افغان پیپر به نقل از طلو ع نیوز خواندم باور قبلی ام جدی تر شد و به این یقین رسیده ام  که سلامتی مردم عزیز افغانستان را که از دولت با کفایت و دلسوز برخوردار نیست همان مواد خوراکی و دارویی نا سالم تهدید می کند که بدون ارزیابی دقیق و با کیفیت پایین وارد کشور می شود.

گزارش حاکی است که:

  "وزارت صحت عامه کشور از وارد شدن 2 قلم ادویه مشکوک برای بیماری قلبی به افغانستان خبر می دهد.

این وزارت می گوید که 2 قلم دوای بیماری قلبی که در پنجاب پاکستان تولید شده است و در ساختار آن از سیماب استفاده شده است به افغانستان وارد شده است."

راستی نکته ای مهم دیگر برای پیداکردن عوامل خطرناک برای سلامتی مردم افغانستان استفاده بی رویه از مواد آرایشی بی کیفیت، غیر استاندارد، تاریخ گذشته و بی خاصیت است.

از قدیم گفته اند اول سلامتی بعد زیبایی. دختران و زنان افغانستان باید بسیار دقت نمایند که استفاده از مواد آرایشی غیر اطمنانی که تقریبا همه اش غیر اطمنانی است سلامتی آنها و فرزندان آینده ای شان را به خطر می اندازد که با از دست دادن سلامتی زیبایی شانرا نیز از دست می دهد و گیرم اینکه زیبایی شان بماند زیبایی بدون سلامتی چه به درد می خورد؟

پس همه ای مردم شریف و هموطنان عزیز ما درهرجایی افغانستان زیبا که باشند به شدت این نکته ای مهم صحی را برای حفظ سلامتی شان به یاد داشته باشند که در استفاده از مواد خوراکی، دارویی و آرایشی دقت لازم را بفرمایند تا خدای نکرده سلامتی و صحت شان به خطر نیفتد.

سلامتی بهترین نعمتهای خداوند است بدون سلامتی زندگی و تمام داشته های مردم ما ارزش خودرا از دست می دهد.

درضمن دولت مردان افغانستان نیز توجه بکنند که اگر سلامتی مردم ما از دست برود دولت و شوکت و رفاه آنان و امنیت وطن عزیز ما نیز به خطر می افتد.

مردمی که سلامتی نداشته باشند کی از خاک و وطن ومنافع ملی خویش دفاع می توانند؟

وزارت صحت عامه به هر قیمت و به هرگونه ای شده باید از ورود موادی ناسالم و بی کیفیتی که سلامتی مردم  افغانستان را تهدید می کند جلوگیر نماید.

/ 0 نظر / 31 بازدید